• Domov
  • Šaláty
  • Paradajkový šalát s cibuľou – výborný RECEPT
0 0
Paradajkový šalát s cibuľou – výborný RECEPT

Zdieľajte to na svojej sociálnej sieti:

Alebo môžete túto adresu URL skopírovať a zdieľať

Ingrediencie:

Upraviť porcie:
8 ks Paradajka stredná veľkosť, ak zvolíme paradajky cherry pridáme ich viac cca 36 ks
1 ks Cibuľa 1 cibuľa strednej veľkosti alebo jarná cibuľka, pažítka
NA DOCHUTENIE ŠALÁTU
Soľ podľa chuti
Kryštálový cukor alebo cukor trstinový - podľa chuti
Mleté čierne korenie podľa chuti - môžeme aj vynechať
Citrónová štava alebo ocot, podľa chuti
NA ZJEMNENIE ŠALÁTU
2-3 PL Olivový olej alebo olej slnečnicový, repkový či avokádový - môžeme aj vynechať

Nutričné informácie

1
Porcia
90
kcal

Paradajkový šalát s cibuľou – výborný RECEPT

Tip pre vás. Vedeli ste? Do zeleninových šalátov je vhodné pridať olej - najlepšie olivový, alebo aj slnečnicový, repkový či avokádový. Vitamíny A, D, E, K sú rozpustné práve v tukoch. Na prípravu zeleninových šalátov sú vhodné nerafinované oleje (za studena lisované - panenské). Vďaka šetrnému procesu výroby si zachovávajú veľmi dôležité živiny. Tieto oleje majú aj výraznejšiu chuť a vôňu, sú hustejšie, bývajú kalnejšie.

Vlastnosti:
  • Bezlepkové
  • Lacný recept
  • Ľahko a rýchlo
  • Liečivé
  • Sezónny recept
  • Večierky a akcie
  • Vegetariánske
Kuchyňa:

Ingrediencie:

  • NA DOCHUTENIE ŠALÁTU

  • NA ZJEMNENIE ŠALÁTU

Popis:

Zdieľať

Paradajkový šalát s cibuľou – výborný recept. Skvelý šalát z paradajok a cibule, ktorý chutí všetkým. Zdravý paradajkový šalát, najchutnejší počas sezóny domácich paradajok. Voňavý šalátik pre celú rodinu, ktorý sa hodí k mnohým obľúbeným jedlám.

Paradajky – úžasná zelenina, nádherná farba a dokonalá chuť. Obsahujú až 90 % vody, majú veľmi málo kalórií. Vitamíny – vysoký podiel vitamínu K, ďalej vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Z minerálov majú zastúpenie železo, kremík, mangán, draslík, horčík, meď a zinok. Červený poklad paradajky – majú telu prospešné antibakteriálne a antioxidačné účinky, podporujú zdravé srdce, oči, silné kosti. Pôsobia preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, aj rakovine. Chránia bunky, vynikajúce pre zdravý spánok, zlepšujú náladu. Zelené plody paradajok nekonzumujeme, škodia zdraviu.

Viete ako paradajky skladujeme? Zrelé plody pri izbovej teplote, najlepšie v tme, určite nie na slnečnom svetle. Konzumujeme ich do niekoľkých dní. Prezreté paradajky uchovávame v chlade – v chladničke. Pred konzumáciou ich vyberieme z chladu a necháme pri izbovej teplote, aby dostali tú správnu, požadovanú paradajkovú chuť. Konzumujeme ich čo najskôr. Čím červenejšia paradajka, tým zdravšia. Najvýživnejšie sú čerstvé, bez tepelnej úpravy.

Paradajky majú rôznorodé využitie, teplá i studená kuchyňa – surové, aj zapekané, varené či konzervované (kečupy, pretlaky, džúsy, šťavy). Fantastické na chlebíčky, pizzu, do smoothie a šalátov. Vyskúšajte jednoduchý recept na parádne čerstvé domáce lečo, ktoré si zamilujete, rýchle cestoviny s tuniakom a paradajkami , fajnový zeleninový šalát s kuracím mäsom a mozzarellou, alebo aj najlepší kuskus šalát s tuniakom a zeleninou.

Dobrá rada. Nakrájané paradajky najskôr osolíme a necháme odležať, pustia úžasnú vlastnú šťavu. Cibuľu pridáme podľa výberu – klasická žltá je ostrejšia, biela i červená cibuľa, šalotka sú jemnejšie. Keď paradajkový šalát dochutíme citrónovou šťavou, cibuľa bude ľahšie stráviteľná. Zvoliť môžeme aj jarnú cibuľku alebo pažítku, ktoré majú vysoký obsah vitamínu C.

množstvo ingrediencií v recepte = 4 porcie paradajkového šalátu

Kroky

1
Hotové

Paradajky umyjeme, odstránime stopky. Tak ich nakrájame na tenké plátky alebo menšie kocky. Cibuľu očistíme a krájame nadrobno či tenučké plátky. Zvoliť môžeme aj jarnú cibuľku alebo pažítku - tie krájame na menšie kúsky. Do misky vložíme paradajky, jemne ich posolíme, aby pustili vlastnú šťavu. Ak zvolíme klasickú cibuľu, pridáme ju k paradajkám, premiešame spolu necháme postáť 10 minút. Keď dáme jarnú cibuľku (pažítku), pridávame ich neskôr. Potom primiešame cukor - podľa chuti, necháme opäť odležať, aby sa cukor rozpustil. Paradajkový šalát môžeme dochutiť mletým čiernym korením, kto má rá výraznejšiu chuť zeleninových šalátov.

2
Hotové

Ak by boli paradajky príliš suché, nepustili by veľa vlastnej šťavy, môžeme priliať studenú vodu podľa potreby. Chuť paradajkového šalátu doladíme ešte citrónovou šťavou (kto preferuje ocot, pridá ocot), paradajkový šalát bude aj ľahšie stráviteľný. Ingrediencie na dochutenie pridávame podľa potreby - druhu a chuti paradajok, záleží akú odrodu máme - či sú zrelé alebo prezreté. Všetko spolu dobre premiešame, prilejeme ešte olej, najlepšie olivový. Možno ste nevedeli, ale práve v tukoch sú rozpustné niektoré vitamíny - A, D, E a K. Paradajkový šalát s cibuľou necháme v chladničke vychladiť aspoň 30 minút, aby bol lahodnejší, lepšie sa prepojili chute.

Martina

Tekvicové halušky
predchádzajúci
Vynikajúce tekvicové halušky – tekvica RECEPTY
Domáca griotka
ďalšií
Najlepšia domáca griotka, RECEPT z višní
Tekvicové halušky
predchádzajúci
Vynikajúce tekvicové halušky – tekvica RECEPTY
Domáca griotka
ďalšií
Najlepšia domáca griotka, RECEPT z višní

Pridajte svoj komentár