0 0
Najlepšia jablková detská výživa, rýchly domáci RECEPT

Zdieľajte to na svojej sociálnej sieti:

Alebo môžete túto adresu URL skopírovať a zdieľať

Ingrediencie:

Upraviť porcie:
2 kg Jablká ak máme sladšiu odrodu, tým menej cukru je potrebné
1 dl Voda alebo podľa potreby, šťavnatosti jabĺk
2 ks Vanilkový cukor alebo vanilkový lusk
100 g Kryštálový cukor podľa potreby - alebo cukor trstinový
NA ĎALŠIE DOCHUTENIE VÝŽIVY
Citrónová štava podľa chuti
3 ks Klinčeky alebo podľa chuti
2 ks Celá škorica alebo podľa chuti
NA STERILIZÁCIU VÝŽIVY
1 PL Kyselina citrónová PL/polievková lyžica - pre istotu, aby sa detská výživa nepokazila

Nutričné informácie

1
Porcia
220
kcal

Najlepšia jablková detská výživa, rýchly domáci RECEPT

Tip pre vás. Ak chceme pripraviť výživu pre najmenšie detičky - batoľatá, uvaríme detskú výživu úplne bez cukru. Jabĺčka je vhodné ošúpať, aby bola lahodná a jemná. Kyselinu citrónovú taktiež vynecháme, jablkovú výživu dôkladne sterilizujeme, nepokazí sa.

Vlastnosti:
  • Bezlepkové
  • Lacný recept
  • Ľahko a rýchlo
  • Liečivé
  • Sezónny recept
  • Sladké
  • Vegetariánske
Kuchyňa:

Ingrediencie:

  • NA ĎALŠIE DOCHUTENIE VÝŽIVY

  • NA STERILIZÁCIU VÝŽIVY

Popis:

Zdieľať

Najlepšia jablková detská výživa, rýchly domáci RECEPT. Výživa z jabĺk bez zbytočných éčok. Zdravá a chutná, nenáročná na prípravu, výživa pre deti aj dospelých.

Bohatá nádielka jabĺčok a neviete čo s nimi? Pripravte úžasnú detskú výživu pre celú rodinu. Alebo, čo poviete na jablkový kompót k obedu? Nejaký fajnový koláčik? Vyskúšajte legendárny hrnčekový jablkový koláč , obrátený koláč s jablkami , alebo úplne rýchle jablká v cestíčku . Lacný recept zo starého pečiva? Rožky plnené jablkami podľa mojej mamky, ktoré si určite zamilujete. Sladké zdravé dobroty.

Jablká – plné minerálov a vitamínov. Tradičné a obľúbené, dostupné po celý rok. Jablko obsahuje mnoho minerálnych látok – vápnik, fosfor, železo, horčík, draslík. Vitamíny – vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B. Jablká – úžasné pre trávenie, vynikajúce proti stresu. Napomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi, vhodné aj pre diabetikov. Fantastické ovocie proti nachladnutiu, chrípke a kašľu.

Ako sa robí najlepšia detská výživa?

1. výber jabĺk = sladkosť detskej výživy

– keď sú jablká sladké, nepridávame žiadny cukor, ak kyslejšie, pridáme cukor podľa chuti (cukor môže byť kryštálový či trstinový)

2. šúpať alebo nešúpať?

– ak chceme detskú výživu úplne hladkú, aj pre najmenšie deti, jabĺčka ošúpeme, detská výživa bude jemná a lahodná

– šupku môžeme aj ponechať, pretože práve šupka má najviac živín, tak ovocie dôkladne rozmixujeme

3. iné ovocie

– keď máme aj iné obľúbené ovocie, napríklad marhule, broskyne, slivky, banány – pridáme ich k vareniu jabĺk, detská výživa získa na skvelej chuti

4. citrónová šťava

– citrónová šťava detskú výživu doladí, aj konzervuje

5. ďalšie dochutenie

– k vareniu jabĺk vložíme klinčeky, celú škoricu i vanilkový lusk (vanilkový cukor)

5. pre najmenšie deti – batoľatá

– najvhodnejšie jablká domáce, detská výživa úplne bez cukru, dôkladne sterilizovaná, ale bez kyseliny citrónovej

Dôležité zásady, aby sa detská výživa nepokazila:

1. čistota – hygiena dôkladne čisté ruky, nádoby, naberačky, sklenené poháre a viečka – najlepšie sterilizované a suché

2. dobre uzavreté poháre viečka musia dobre priliehať, vhodné nové, aby bol pohár dobre uzavretý

3. sterilizácia detskej výživy detskú výživu sterilizujeme aspoň 20 minút, aby sa nepokazila, nebola pleseň + zlatá poistka – kyselina citrónová

4. sklenené poháre najlepšie rovnakej veľkosti – dôležité pri sterilizácii v hrnci

Dobrá rada. Cukor do detskej výživy pridávame vždy podľa potreby, záleží od sladkosti (kyslosti) jabĺk. Vynikajúca – aj vanilka (vanilkový lusk) alebo vanilkový cukor, dodá lepšiu chuť. Vodu pridáme vždy podľa potreby, šťavnatosti jabĺk, aby sa jablká pri varení neprichytili. Ak máme veľa tekutiny, šťavu zlejeme, výživa by bola riedka.

množstvo ingrediencií v recepte = cca 8 pohárov detskej výživy (ako od horčice)

Kroky

1
Hotové

Na prípravu detskej výživy sú vhodnejšie jablká sypké a sladšie, niekedy nepotrebujeme ani žiadny cukor. Kľudne však môžeme využiť aj jablká kyslejšie, pridáme ale viac cukru (kryštálového alebo trstinového). Keď majú jabĺčka tvrdú šupku, chceme pripraviť výživu aj pre najmenšie deti, jablká je vhodné ošúpať. Jabĺčka ošúpeme, rozpolíme. Odstránime jadrovník - striedku, krájame mesiačiky alebo kocky, vložíme do väčšieho hrnca.

2
Hotové

Ak máme aj iné ovocie - ja som mala 1 banán a 2 domáce broskyne, nakrájané ovocie pridáme k jabĺčkam. Ovocie podlejeme vodou cca 1 dl (aj viac, stačí iba toľko, aby sa jablká neprichytili), prisypeme vanilkový cukor. Kryštálový cukor pridáme až nakoniec, podľa chuti. Jablká varíme na nízkom stupni 20 minút do kaše. Medzitým si pripravíme sklenené poháre s viečkami. Nezabúdame na dôkladne čisté a suché sklenené poháre, ale aj viečka.

3
Hotové

Ak máme radi zaujímavé chute, k vareniu jabĺk pridáme ešte klinčeky, celú škoricu či vanilkový lusk. Pred mixovaním detskej výživy ich treba však vybrať. Ovocnú hmotu rozmixujeme ponorným mixérom úplne dohladka, tak hrniec vrátime na sporák. Jablkovú výživu ochutnáme, ak je málo sladká, pridáme cukor, ešte aj kyselinu citrónovú. Dobre premiešame, spolu povaríme 5 minút. Nakoniec horúcu detskú výživu nalievame do pohárov.

4
Hotové

Poháre plníme cca 0,5 cm pod ich okraj. Okraje dôkladne očistíme čistým papierovým obrúskom, pohár uzavrieme viečkom. Detskú výživu je vhodné sterilizovať, aby sa nepokazila - neurobila sa pleseň. Robíme to nasledovne: do väčšieho hrnca vložíme poháre (najlepšie rovnakej veľkosti), pridáme vodu, ktorá má siahať do 2/3 výšky pohárov. Vodu s pohármi v hrnci privedieme do varu a na miernom stupni výživu povaríme aspoň 20 minút.

5
Hotové

Po tomto čase poháre s detskou výživou opatrne vyberieme - napríklad na plech, otočíme ich dnom hore. Detskú výživu ešte prikryjeme dekou (hrubším uterákom) a necháme vychladnúť. Tak detskú výživu uskladníme na suchom a tmavom mieste. Domáca detská výživa vydrží aj dva roky, keď však dodržíme správny postup. Jablková výživa je fantastická s piškótami, skvelá ako základ do koláčov. Sladké zdravé jabĺčkové maškrtenie.

Martina

Domáca griotka
predchádzajúci
Najlepšia domáca griotka, RECEPT z višní
Syrová omáčka
ďalšií
Univerzálna syrová omáčka bez múky, 2x RECEPT
Domáca griotka
predchádzajúci
Najlepšia domáca griotka, RECEPT z višní
Syrová omáčka
ďalšií
Univerzálna syrová omáčka bez múky, 2x RECEPT

Pridajte svoj komentár