0 1
Ako sa varí údená šunka, recept na istotu

Zdieľajte to na svojej sociálnej sieti:

Alebo môžete túto adresu URL skopírovať a zdieľať

Ingrediencie:

Upraviť porcie:
1.5 kg Údená šunka cca váha 1 rolky
Na dochutenie
2 dcl Biele víno suché biele víno-môžeme aj vynechať
2 ks Cibuľa stredná veĺkosť
5 strúčikov Cesnak
3 guličky Nové korenie
5 guličiek Celé čierne korenie
1 ks. Bobkový list

Nutričné informácie

100 g
porcia
139
kcal

Ako sa varí údená šunka, recept na istotu

Tip pre vás: Ak vám ostanú kúsky údenej šunky, môžete si pripraviť šunkovú nátierku, zapekané zemiaky alebo cestoviny so šunkou.

Vlastnosti:
 • Sezónny recept
Kuchyňa:

Ingrediencie:

 • Na dochutenie

Popis:

Zdieľať

Údená varená šunka k Veľkej noci neodmysliteľne patrí. Neviete ako dlho ju variť, aby si zachovala peknú farbu a šťavnatosť? Nie je to nič komplikované. Mám pre vás podrobný postup a mnoho dobrých rád a zásad pri jej kúpe, príprave a varení. Keď ich dodržíte, veľkonočná údená šunka bude dokonalá.

Dobré rady:

 1. Kvalita šunky. Najlepšie je samozrejme domáca. Najvhodnejšia je údená šunka z bravčového stehna alebo z bravčovej krkovičky, šunka z bravčového pliecka zvykne byť mastnejšia.
 2. Ak si kúpime šunku vo vákuovom balení, môže nás prekvapiť väčšie množstvo vody. Lepšia je šunka voľná, prípadne balená v sieťke.
 3. Údenú šunku je vhodné deň pred varením namočiť do studenej vody, aby sme ju zbavili prebytočnej soli.
 4. Keď si údenú šunku uvaríme deň vopred, šunka nielen odleží, získa aj na chuti, s jej krájaním to bude omnoho jednoduchšie.
 5. Pred varením vždy odstránime sieťku (ak sme si vybrali údenú šunku v sieťke), pretože sa po uvarení veľmi ťažko odstraňuje.
 6. Uvarenú a vychladnutú údenú šunku zabalíme do alobalu, aby nevyschla. Skladujeme ju v chlade.

Zásady varenia údenej šunky:

 1. Údenú šunku vkladáme vždy do vriacej vody. Vodu necháme opäť zovrieť, tak šunku povaríme 3 minúty, potom plameň znížime a šunku už varíme iba na jemnom stupni. Takýmto spôsobom varenia si zachová údená šunka svoju šťavnatosť.
 2. Na dochutenie šunky môžeme pridať do vody na varenie suché biele víno, cibuľu, cesnak, nové a celé čierne korenie, bobkový list. Údená šunka je dosť slaná, soľ vynecháme.
 3. Najdôležitejším krokom je varenie šunky. Základným pravidlom je dĺžka varenia, 1 kg surovej údenej šunky varíme 1 hodinu, pozor, vždy na miernom stupni.
 4. Tlakový hrniec na varenie údenej šunky nie je vhodný, pretože by bola údená šunka suchá, stratila by na kvalite.
 5. Po uvarení necháme údenú šunku vychladnúť vo vode, v ktorej sa varila. Šunka si zachová peknú farbu, mäsko bude šťavnaté.

Počet porcií: 1 šunka (rolka) – cca 1,5 kg

Kroky

1
Hotové

Najdôležitejším krokom je na začiatku údenú šunku odvážiť, aby sme zistili, ako dlho ju potrebujeme variť. Do veľkého hrnca pridáme vodu, ale aj ingrediencie na dochutenie – biele víno, cibuľu, cesnak, nové a celé čierne korenie, bobkový list. Soľ nepridávame.

2
Hotové

Vodu v hrnci necháme zovrieť. Vložíme odváženú údenú šunku. Vodu necháme opäť zovrieť a šunku povaríme 3 minúty, za stáleho bublania. Tak plameň znížime a údenú šunku varíme na miernom stupni. Potrebujeme docieliť, aby ostala šunka vo vnútri šťavnatá.

3
Hotové

Teraz je veľmi dôležitá časť, a to varenie šunky. Údenú šunku varíme podľa váhy, 1 kg šunky varíme na miernom stupni 1 hodinu. Teda, ak máme šunku váhy 1,5 kg, šunku povaríme 1,5 hodiny. Uvarenú údenú šunku necháme chladiť priamo vo vode, v ktorej sa varila.

4
Hotové

Ak by sme údenú šunku varili pridlho, bola by vo vnútri suchá, stratila by šťavnatosť. Šunku krájame, až keď úplne vychladne a odleží. Keď by sme ju krájali ešte teplú, rozpadávala by sa. Uvarenú vychladnutú šunku zabalíme do alobalu, skladujeme vždy v chlade.

Martina

kuskus salat
predchádzajúci
Fantastický kuskus šalát so šunkou, zeleninou a jogurtom
Orechové pusinky
ďalšií
Recept zo zvyšných bielkov – moje najobľúbenejšie orechové pusinky
kuskus salat
predchádzajúci
Fantastický kuskus šalát so šunkou, zeleninou a jogurtom
Orechové pusinky
ďalšií
Recept zo zvyšných bielkov – moje najobľúbenejšie orechové pusinky

2 Komentáre Skryť komentáre

Pridajte svoj komentár