Anémia a ako sa z toho svojpomocne dostať.
Trpíte anémiou – nedostatkom železa? Aj ja som mala tento problém. Čo to som si preštudovala, a zafungovalo to. Upravte svoj jedálniček, aby ste sa dostali opäť do formy.
Anémia (chudokrvnosť) – znamená zníženie množstva hemoglobínu. Hlavnými prejavmi anémie sú bledosť, vyčerpanosť, únava, bolesti hlavy.
Ľahšie formy anémie z nedostatku železa v strave sa dajú upraviť v priebehu niekoľkých týždňov jednoduchou úpravou stravy. Diagnostika príčin anémie a jej liečba patrí však do rúk lekára.
Čo by ste mali vedieť o Anémii ?
- existujú dva druhy železa, ten prvý sa nachádza v potravinách živočíšneho pôvodu, ten druhý vpotravinách rastlinného pôvodu
- väčšina lekárov odporúča zvýšiť konzumáciu mäsa a vnútorností (hlavne pečene), preto žeželezo zo zvierat vie ľudské telo absorbovať lepšie (na úrovni 15-37 %), z rastlinných potravín (na úrovni 5 %)
- uprednostniť by sme však mali bio rastlinné zdroje železa, pretože neobsahujú toxíny a sú plné ochranných látok
- vitamín C podporuje vstrebávanie železa, preto je vhodné konzumovať dostatočné množstvo ovocia a zeleniny bohatej na tento vitamín (napr. šípky, citrón, limetky, pomaranče)
- listová zelenina, brokolica, alebo paradajky sú nielen zdrojom železa, ale aj vitamínu C
- varenie a dusenie zeleniny zvyšuje využiteľnosť železa
Anémia a potraviny s vysokým obsahom železa, čo pomáha ?
- BRAVČOVÁ PEČEŇ. Aj keď u mnohých nie veľmi obľúbená, ale má veľmi vysoký obsah železa.
Samozrejme s mierou, pretože má vysoký obsah cholesterolu a nasýtených tukov. - ČERVENÉ MÄSO – najlepšie chudé (divina, hovädzie mäso)
- ŠŤAVA Z ČERVENEJ REPY. Čerstvá šťava má okrem železa aj vysoký obsah vitamínov C a E
- PŠENO. Má aj vitamíny skupiny B, bielkoviny, tuky a vlákninu. Hodí sa aj pre celiatikov.
- MAK. Okrem železa obsahuje vápnik, horčík, meď, mangán, vitamíny skupiny B, vitamín E, vlákninu.
- GOJI. Plody z kustovnice čínskej. Zázračné červené bobule. Majú vysoký obsah železa. Konzumujú sa aj surové, aj tepelne upravené. Okrem iného zlepšujú imunitný systém, trávenie, vylučovanie, nervový systém, srdcovocievny tlak, pevnosť kostí. Obsahujú aj vitamíny A, B, C, vlákninu, zinok, betakarotén.
- ĽANOVÉ SEMIENKA. Výborná potravina pri chudokrvnosti. Okrem toho účinne podporujú imunitný systém, prečisťujú telo od škodlivých látok, upravujú trávenie, cholesterol, kožné choroby. Obsahujú vitamíny B, C, E, K, kyseliny, vlákninu, luteín, horčík, vápnik. Ľanové semienka by ste mali konzumovať čerstvo zomleté (použijeme mlynček na kávu, alebo čierne korenie), inak zdravé tuky zoxidujú a menia sa na škodlivé. Semienka si môžete pripraviť aj tak, že ich na noc necháte napučať v šálke vody, ráno ich scedíte, podrvíte a skonzumujete. Odporúčajú sa dve polievkové lyžice denne.
- HRACH. Žltý, ale aj zelený. Je bohatý nielen na železo, ale aj vitamíny A, B, E, K, chróm, meď,, zinok jód, horčík, draslík. jód, horčík, draslík.
- OVSENÉ VLOČKY. Okrem železa, obsahujú vitamíny B, E, K, kyseliny, draslík, fosfor, vápnik vlákninu. Je vhodné ich konzumovať 3 – 4 krát do týždňa.
- ŠPENÁT. Je veľmi zdravá zelenina s vysokým obsahom cenných živín. Má stále kvalitný pomer železa. Navyše obsahuje aj vitamíny A, B, C, E, K, kyseliny, vlákninu, draslík, fosfor, horčík, sodík.
- JABLKÁ. Obsahujú nielen železo, ale aj vlákninu, draslík a kyselinu listovú.
- DATLE. Pri pravidelnej konzumácii si zvýšite hladinu hemoglobínu. Sú tiež bohaté na minerálne látky, ako vápnik, meď, horčík a mangán.
- HROZIENKA. Starý tradičný liek proti anémii. Sú dobrým zdrojom nielen železa, ale aj vápnika,sodíka, vlákniny a bielkovín.
- PAŽÍTKA a PETRŽLENOVÁ VŇAŤ. Pridávajte si ju do polievok, na chlieb, do šalátov. Ochutia a skrášlia váš pokrm a doprajete svojmu telu bohatú nádielku železa, vitamínov a minerálov.
- ORECHY (pistácie, para orechy, mandle). Výrazne podporujú dobrú krvotvorbu. Majú taktiež vysoký obsah vitamínov skupiny B a minerálov.
- TMAVÁ KVALITNÁ ČOKOLÁDA. Samozrejme s mierou. Okrem železa obsahuje aj horčík