1 0
Pardubické perníky (medovníky) – dokonalé vianočné potešenie

Zdieľajte to na svojej sociálnej sieti:

Alebo môžete túto adresu URL skopírovať a zdieľať

Ingrediencie:

Upraviť porcie:
NA SIRUP
500 g Kryštálový cukor
2.5 dl Voda
1 KL Sóda bikarbóna KL/kávová lyžička
NA CESTO
1 kg Hladká múka špeciál
190 g Med tekutý
40 g Lekvár hustý slivkový alebo iný obľúbený
2 ks Vajce
0.5 ks Salajka jelenia soľ - 10 g
0.5 ks Prášok do pečiva 6 g
1 KL Mletá škorica KL/kávová lyžička
NA NÁPLŇ 1.
1 MP Lekvár MP/malý pohár - hustý slivkový alebo iný obľúbený
NA NÁPLŇ 2.
6 PL Lekvár PL/polievková lyžica, hustý slivkový alebo iný obľúbený
1 dl Čaj 1-1.5 dl, uvarený silný čierny alebo ovocný
0.5 dl Rum alebo podľa chuti
50 g Vlašské orechy
Med alebo kryštálový cukor podľa chuti
NA ZDOBENIE
100 g Čokoláda min. 52 %
2 PL Kokosový olej alebo olej, PL/polievková lyžica
Vlašské orechy nasekané, podľa fantázie
Cukrové perličky podľa fantázie

Nutričné informácie

1
Porcia
470
kcal

Pardubické perníky (medovníky) – dokonalé vianočné potešenie

Tip pre vás. Pardubické perníčky sa môžu plniť slivkovým lekvárom, ale aj náplňou, ktorá sa pripravuje z upečených perníčkov, čaju, lekváru, mletých orechov, rumu a medu. Odporúčam vyskúšať obe náplne.

Vlastnosti:
  • Sezónny recept
  • Sladké
  • Večierky a akcie
  • Vegetariánske
Kuchyňa:

Ingrediencie:

  • NA SIRUP

  • NA CESTO

  • NA NÁPLŇ 1.

  • NA NÁPLŇ 2.

  • NA ZDOBENIE

Popis:

Zdieľať

Plnené pardubické perníky, ktoré sú voňavé po mede, slivkovom lekvári a škorici. Jednoducho, úžasné. Po naplnení ešte zmäknú, chute sa nádherne prepoja. Pardubické medovníky milo prekvapia takmer všetky chuťové poháriky.
Pekne ozdobené pardubické medovníky sú vhodné aj ako sladký vianočný darček, ktorý stačí zaujímavo zabaliť, napísať kartičku s prianím. Čo poviete, kto by sa nepotešil?

Dobrá rada. Pardubické perníky potrebujú čas a trpezlivosť, ale výsledok stojí za to. Z tohto množstva ingrediencií pripravíme naozaj bohatú voňavú nádielku. Ak je toto množstvo priveľa, použijeme polovičné množstvo surovín. Z cesta môžeme upiecť pardubické perníky aj na 2x, pretože perníkové cesto môže zrieť v chladničke aj zopár dní.

Ak vás tento recept zaujal, keď ste ho aj vyskúšali, podeľte sa o skúsenosť v komentári pod receptom. Spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá. Ďakujeme.

1 porcia perníkov = 100 g

Kroky

1
Hotové

Najprv uvaríme sirup. Do menšieho hrnca pridáme vodu, kryštálový cukor a sódu bikarbónu. Keď sirup zovrie, na jemnom stupni ho povaríme 5 minút. Necháme vychladnúť a odložíme do chladu na pár hodín, najlepšie cez noc.

2
Hotové

Prikladám aj foto Salajky, nazývanej jelenia soľ. Je to kypriaci prášok. Má podobné balenie ako prášok do pečiva, nie je však bežne dostupná. Pri pečení má špecifickú vôňu. Neobávajte sa však, aróma neskôr vyprchá.

3
Hotové

Z múky, medu, lekváru, vajec, salajky, prášku do pečiva, mletej škorice a sirupu vypracujeme vláčne cesto. Perníkové cesto zabalíme do fólie a necháme ho odležať (zrieť) v chlade minimálne 1 , pokojne aj viac dní.

4
Hotové

Cesto vyberieme z chladu, premiesime. Pridáme múku podľa potreby, aby bolo cesto pevné, nie lepivé. Tak ho vyvaľkáme na hrúbku 4-5 mm. Z cesta vykrajujeme kolieska, kvietky, srdiečka. Treba rátať, že pečením narastú.

5
Hotové

Vhodnejšie sú určite menšie tvary, také jednohubky. Plech vystelieme papierom na pečenie alebo vymastíme tukom. Na plech ukladáme obľúbené tvary nie blízko seba, lebo zväčšia objem, aby sa pri pečení perníčky nezlepili spolu.

6
Hotové

Perníky pečieme pri teplote 160 °C 10 minút. Počas pečenia rúru nikdy neotvárame, aby nespľasli. Vôňu salajky si nevšímame, lebo vyprchá. Po upečení sú perníky jemné, necháme ich vychladnúť. Upečieme okolo 140 kusov.

7
Hotové

Pardubické perníky môžeme plniť iba klasickým slivkovým lekvárom. Je vhodné, aby bol lekvár hustý. Ak slivkový lekvár nemáme alebo neobľubujeme, zvolíme iný hustejší druh. Zlepujeme vždy 2 kusy spolu, lekvárom nešetríme.

8
Hotové

Náplň do pardubických perníkov môžeme pripraviť aj už z upečených perníčkov. Odoberieme cca 20 ks. Tieto perníky rozmrvíme rukami, zalejeme silným horúcim čajom podľa potreby, aby nám vznikla nie príliš hustá, ale ani riedka hmota.

9
Hotové

Pridáme ešte pomleté orechy, lekvár, rum. Náplň dosladíme medom alebo cukrom, keď máme radi sladšie. Plnku ochutnáme, doladíme chute. Touto prudko jedlou náplňou spájame po 2 ks perníkov, ktoré po spojení jemne zatlačíme.

10
Hotové

Takto naplnené pardubické perníky necháme odležať v chlade, nezabúdame - uzavreté v dóze do druhého dňa, aby dobre spojili. Potom ich zdobíme čokoládovou polevou (nad parou roztopíme čokoládu a olej, necháme trochu vychladnúť).

11
Hotové

Pardubické perníky máčame z jednej strany do čokoládovej polevy. Dozdobíme cukrovými perličkami alebo nasekanými orieškami podľa fantázie. Perníky ozdobené čokoládou necháme stuhnúť, až potom uložíme do uzatvárateľných nádob.

Martina

Tatársky biftek
predchádzajúci
Tatársky biftek – ako pripraviť domáci „tatarák“
Kávové zrná
ďalšií
Kávové zrná – skvelý recept bez pečenia
Tatársky biftek
predchádzajúci
Tatársky biftek – ako pripraviť domáci „tatarák“
Kávové zrná
ďalšií
Kávové zrná – skvelý recept bez pečenia

Pridajte svoj komentár